Nowy Ład Korporacyjny

We wrześniu 2013 roku  Zarząd ENEA S.A. zatwierdził i przyjął do stosowania Kodeks Grupy ENEA. Jest to rodzaj korporacyjnej „konstytucji”, która poprzez wprowadzenie mechanizmu statutowego zarządzania grupą kapitałową ma zagwarantować efektywne i przejrzyste zarządzanie spółkami zależnymi.  Celem wprowadzonych zmian jest stworzenie jednolitego organizmu gospodarczego sankcjonującego główną rolę spółki ENEA S.A. 
Kodeks definiuje pojęcie interesu Grupy ENEA i zobowiązuje wszystkie spółki do współdziałania z innymi spółkami z Grupy ENEA w celu realizacji strategii i misji Grupy, kreowania jej wartości jako całości i utrzymania spójności.  Akt umożliwia realizację wspólnych polityk np. w zakresie  sprawozdawczości, bezpieczeństwa, audytu, zakupów, marketingu.
Dotychczasowa umowa holdingowa akcentowała odrębność poszczególnych spółek. Taki model mógł powodować dezintegrację Grupy Kapitałowej ENEA i utrudniać jej działanie na konkurencyjnym rynku. Zarząd ENEA S.A powołał grupę kapitałową pod nazwą: Grupa ENEA, do której wchodzą następujące spółki:

  1. ENEA S.A. z siedzibą w Poznaniu,
  2. ENEA Centrum S.A. z siedzibą w Poznaniu,
  3. ENEA Operator sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,
  4. ENEA Trading sp. z o.o. z siedzibą w Świerżach Górnych,
  5. ENEA Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Świerżach Górnych,
  6. Energetyka Poznańska Zakład Transportu sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,
  7. Energomiar sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,
  8. Energetyka Poznańska Przedsiębiorstwo Usług Energetycznych ENERGOBUD Leszno sp. z o.o. z siedzibą w Gronówku,
  9. BHU S.A.  z siedzibą w Poznaniu,
  10. Eneos sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Na dalszym etapie wprowadzone zostały  zmiany do statutów oraz umów spółek stanowiących Grupę ENEA. Zmiany te doprowadzą do ujednolicenia celów działania wszystkich spółek z Grupy ENEA z celami całej Grupy ENEA.